Home page
Home page
Home page
Home page
Aktualne
Organy druzstva
havarie
 
Home page Home page
Home page Home page Home page Home page
 
Informace o daňových povinnostech společenství vlastníků jednotek

Postavení SVJ z hlediska zákona o daních z příjmů
Společenství vlastníků jednotek (dále jen "SVJ") dle § 9 odst. 1 zákona o vlastnictví bytů je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu, popřípadě vykovávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám. Na základě tohoto ustanovení zákona o vlastnictví bytů se společenství vlastníků jednotek řadí k poplatníkům, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání.

Registrace k dani z příjmů
SVJ je právnickou osobou, která předkládá přihlášku k registraci místně příslušnému správci daně (místní příslušnost správce daně se u právnické osoby řídí místem jejího sídla v České republice), a to do třiceti dnů ode dne, kdy začalo pobírat příjmy podrobené dani nebo mu vznikla povinnost srážet daň nebo zálohy na ni, tzn., že lhůta pro zaregistrování u správce daně je spojena s pobíráním příjmů podrobených dani a nikoliv se zápisem do rejstříku společenství vlastníků.

I když SVJ nebude pobírat příjmy podrobené dani, může mu vzniknout povinnost registrace. Pokud bude vyplácet odměny členům výboru společenství nebo mzdu na základě dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr vzniká SVJ povinnost srážet a odvádět daň z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, resp. daň z příjmu vybíraná zvláštní sazbou daně. Z těchto důvodů doporučujeme, aby se SVJ raději ihned po zápisu do obchodního rejstříku registrovala. Pokud bude SVJ zaregistrováno k určité dani a nebude mít povinnost ji odvádět, nic se nestane. V případě, že je SVJ uhrazena jiná daň, než ke které se registrovalo, bude finančním úřadem provedena doregistrace a nebude pokutováno. Pokud se však SVJ u správce daně nezaregistruje a jakákoliv daň jím bude uhrazena, finanční úřad může uložit pokutu v souladu se zákonem č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.

Účetnictví
SVJ je účetní jednotkou ve smyslu zákona o účetnictví a otevírá účetní knihy dnem svého vzniku účtuje v podvojném účetnictví v souladu s vyhláškou 504/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů a Českých účetních standardů pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání.

Do 31.12. 2004 mohly SVJ účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví (za předpokladu schválení shromážděním vlastníků jednotek ve smyslu zákona o vlastnictví bytů), s účinností od 1.1.2005 pouze v soustavě podvojného účetnictví
SVJ se nesplněním povinnosti zahájení účetnictví dnem svého vzniku vystavuje nebezpečí sankce dle zákona 563/1991 Sb., o účetnictví.

Příjmy z nájemného
Nájemné za společné prostory (např. za reklamu na fasádě domu, společný prostor pronajatý k podnikání), je vždy příjmem vlastníků jednotek.
Tyto příjmy SVJ rozúčtuje podle velikosti spoluvlastnických podílů. Pro vlastníka jednotky je tento příjem příjmem z pronájmu ve smyslu § 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Pokud shromáždění vlastníků přijme rozhodnutí, že tento příjem bude ponechán ve společenství např. jako finanční zdroj na opravy, pak na základě oznámení o výši příslušné částky příjmu vlastník jednotky zahrne tuto částku do svého daňového přiznání a ve společenství se celková částka přeúčtuje na účet dlouhodobé zálohy na opravy. U členů společenství - fyzických osob se uvedené příjmy zdaňují jako příjmy z pronájmu (§ 9 zákona o daních z příjmů).

Příjmy z úroků
Do konce roku 2013 spadaly a daňovou povinnost SVJ vyvolávaly úroky spořících, termínovaných a jiných bankovních účtů. S příchodem nového občanského zákoníku se ale pravidla změnila a řadě SVJ tak povinnost podávat daňové přiznání odpadla. Společenství vlastníků je ale jako právnická osoba i nadále poplatníkem daně z příjmů právnických osob.

Penále, úrok z prodlení
Na druhou stranu mezi typické skupiny vlastních příjmů SVJ, které povinnost podání daňové přiznání vyvolávají, patří poplatky nebo penále, které dlužníci společenství hradí. Zapomínat by společenství neměla ani na příjmy, které jim plynou z vyplacených pojistných událostí od pojišťoven.

Stačí jen přijmout úroky či poplatky z prodlení od vlastníků za pozdní platbu zálohových plateb, nebo penále ze smluv s třetími stranami, plnění z pojistek nebo mít příjmy plynoucí z nakládání s vlastním majetkem společenství a povinnost podat daňové přiznání vznikne i danému SVJ.

Penále za opožděné platby jednotlivých vlastníků jsou příjmem SVJ a neprovádí se jejich rozúčtování mezi jednotlivé vlastníky. Penále a úroky z prodlení nájemného uplatněné SVJ za neplnění povinností dlužníka (např. z nebytových prostor) jsou příjmem jednotlivých vlastníků jednotek. Pokud jednotliví vlastníci jednotek tento příjem ponechají SVJ, platí obdobný postup jako v případě nájemného ze společných prostor.

Ceny služeb spojené s bydlením
Pokud není zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu rozúčtování cen služeb poskytovaných s užíváním bytů upraveno, je o způsobu rozúčtování cen služeb poskytovaných s užíváním bytů oprávněno rozhodnout společenství vlastníků jednotek (§ 9a odst. 2 zákona o vlastnictví bytů). Rozhodnutí SVJ přijímá tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů (§ 11 odst. 4 zákona). Mezi právní předpisy, které ceny služeb resp. jejich rozúčtovávání upravují, patří například vyhláška č. 269/2015 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.

 

 

Design by ORK WebDesign, Copyright (c) 2004 SLOVACKO, stavební bytové družstvo